akwarele kompendium PĘDZEL do akwareli

Akwarele – kompendium wiedzy

Witajcie kochani!
Trwamy wciąż w stanie kwarantanny. Jak sobie radzicie? My sporo malujemy. Akwarele cały czas są w naszej codzienności 🙂 Zauważyłyśmy, że Wy też chętnie obcujecie z twórczością 🙂
Nasza grupa akwarelowa rozrasta się szybko! Żeby zebrać w jednym miejscu to, co najważniejsze na początku przygody z akwarelą, postanowiłyśmy stworzyć właśnie ten wpis, jako kompendium wiedzy.

akwarele kompendium PĘDZEL do akwareli

 

PAPIER DO AKWARELI

Żeby malować, potrzebujemy papieru 🙂 My używamy papieru firmy Fabriano z 25% dodatkiem bawełny. Nasz papier ma gramaturę 300g/m2, co pozwala malować na nim i na suchym papierze i na mokrym papierze. Papier ten jest bez dodatku żelatyny, co akurat dla nas jest ważne. Często malujemy na małym formacie (10x10cm) bo lubimy dość małe ilustracje, ale sięgamy też po papier A5 oraz kwadraty 20×20. Jeśli masz ochotę, możesz samodzielnie przetestować różne rodzaje papierów. Przygotowałyśmy zestaw papierów do testów, w który możesz się zaopatrzyć w naszym sklepie.

PĘDZLE DO AKWARELI

Jak już mamy papier, to potrzebujemy jeszcze pędzli 🙂 Do malowania używamy pędzli syntetycznych. Podobnie jak w przypadku papieru, wolimy naszymi wyborami nie krzywdzić innych:) Najbardziej uniwersalnym pędzlem jest pędzel typu roundbrush, czyli taki pędzel, którego włosie jest zebrane w kółko (w odróżnieniu od innych, płaskich). Wybierając pędzel szukamy takich, które mają dobrze zaostrzoną końcówkę – dzięki temu w trakcie malowania będzie się dało uzyskać bardzo cienkie linie.

pędzle do akwareli Renesans

Z całego serca polecamy pędzle firmy Renesans z serii 7401R o rozmiarze 4. Ten pędzel jest super, ponieważ dobrze trzyma farbę, jest trwały i ma świetnie zaostrzoną końcówkę. Niestety w chwili obecnej nie da się go kupić, ale dostawy mają być wznowione w maju. Drugi z tych, które polecamy, to pędzel Milan seria 311 w rozmiarze 4 lub 5. Trzeci, który bywa przydatny, to płaski pędzel do namaczania kartek używany przy malowaniu na mokrym papierze. Z myślą o osobach, które rozpoczynają swoją przygodę z akwarelami, przygotowałyśmy zestaw pędzli o których napisałyśmy. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o samych pędzlach, możesz zaglądnąć do modułu naszej lekcji akwarele od podstaw.

FARBY AKWARELOWE

Przejdźmy do sedna sprawy, czyli do farb 🙂 Podczas malowania miałyśmy do czynienia z różnymi farbami i zdecydowanym faworytem są farby Białe Noce 🙂 Cała paletka, którą widzicie na zdjęciu, to efekt prawie dwuletniego zbierania farbek po dwie lub trzy kostki. Na początek zaczynałyśmy od zwykłych farbek szkolnych, pożyczanych od naszych dzieci 🙂

akwarele paleta barw farby white nights

Jeśli chodzi o wybór kolorów, to na początek, żeby nie nadszarpnąć budżetu rodzinnego, można zaszaleć z pięcioma tylko kolorkami. Gdybym miała wybierać na sam początek pięć farbek, to wybrałabym właśnie je:

  • Green
  • Quinacrodone Red
  • Azzure Blue
  • Burnt Umber
  • Payne’s grey

To solidny zestaw na początek. Do tego wszystkiego wciąż można je ze sobą mieszać szukając zupełnie innych barw niż te, które posiadamy 🙂

akwarele paleta barw farby white nights

Dobrym wyborem na początek są też zestawy farb Sonnet. Są to farby tego samego producenta, co białe noce, troszkę mniej napigmentowane niż białe noce, ale w dalszym ciągu dobrej jakości i warte polecenia, a dużo tańsze niż pojedyncze kostki.

Potrzebujemy też pojemnika na wodę (lubimy bardzo zwykły słoik, widać wtedy stan naszej wody i ewentualną konieczność wymienienia jej na czystą).

No i paletka do mieszania – tu używamy zwykłego porcelanowego talerzyka w kolorze białym 🙂

akwarele farby kolory

To chyba wszystko na początek 🙂 Zapraszamy Was do świata naszych krótkich i prostych lekcji, które pozwolą Wam zobaczyć proste sposoby na namalowanie konkretnych rzeczy! Być może zainteresuje Cię również nasza lekcja Akwarele od podstaw, w której opowiadamy dużo szerzej zarówno o sprzętach, jak i technikach akwarelowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top