Akwarelowa kawa – lekcja 3

JAKIE MATERIAŁY BĘDĄ POTRZEBNE?

W tej części naszego kursu opowiadamy Ci o materiałach. Nie jest to najważniejsze, żeby mieć super sprzęt i farby za grube pieniądze, ale chcemy się z Tobą podzielić naszym doświadczeniem i powiedzieć na co warto zwrócić uwagę. Pewne aspekty są z całą pewnością subiektywne, ale  uważamy, że to cenne, żeby na początku przygody poznać opinię kogoś, kto już maluje od jakiegoś czasu 🙂

Papier

Do malowania w tej lekcji używamy papieru Artistico cold pressed firmy Fabriano o gramaturze 300g, zawiera on 100% bawełny, dzięki czemu świetnie chłonie wodę. Dodatkowo nie ma on dodatku żelatyny, co sobie cenimy 🙂 Papier o tej gramaturze nadaje się świetnie zarówno do malowania techniką na mokro jak i na sucho. Na sucho, znaczy tyle, że nie namaczamy papieru wcześniej, tylko pozostawiamy suchy papier, na którym malujemy mokrym pędzelkiem.


Pędzle

Do malowania potrzebny będzie pędzel typu roundbrush z dobrze zaostrzoną końcówką. Dzięki tej zaostrzonej końcówce możesz namalować bardzo cieniutkie linie. O taki pędzel musisz dbać, żeby służył Ci przez długi czas. Delikatnie płucz go i pamiętaj, nie stukaj nim o dno naczynia, żeby nie zniszczyć włosia.

Jeśli chodzi o nasze ulubione pędzle, jest to seria Renesans 7401R rozmiar 4.

Farby

My osobiście testowałyśmy różne rodzaje farb, ale najbardziej lubimy farby White Nights (Białe Noce) w kostkach. Cenimy je za piękne kolory, oraz za ich wydajność. Ale, ale – na początku twojej przygody nie musisz się zaopatrzyć od razu w całą paletkę takich farb, wystarczą takie, jakie masz w domu! Serio, nawet szkolne farby dadzą radę. Jeśli już rozsmakujesz się w technice akwarelowej, wtedy przyjdzie pora na większe zakupy. Pamiętaj też, że w trakcie malowania dobrze jest mieć pod ręką  papier „na brudno” z pomocą którego sprawdzisz jak mieszają się ze sobą dane kolory, po to, aby nie zepsuć swojej pracy szaro-burymi odcieniami.

W tej lekcji skorzystamy z kolorów:

Raw sienna

Mars brown

Sepia

Indygo

Payne’s Grey

I mieszanki Ultramarine Blue + Cadmium Orange, których użyjemy do malowania cieni.


Co jeszcze będzie Ci potrzebne:

  • ręcznik papierowy (lub bawełniana
  • ściereczka
  • paletka (porcelanowy talerzyk)
  • słoik z czystą wodą
  • opcjonalnie płyn maskujący
Shopping Cart
Scroll to Top