kaligrafia dla początkujących

Kaligrafia dla dzieci – czy to ma sens?

kaligrafia dla początkujących

Kaligrafia dla dzieci czyli co w trawie piszczy. W ramach działań Przetwórni, od prawie dwóch lat prowadzimy warsztaty kaligrafii nowoczesnej nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Co ja o tym myślę? Jak to widzę? Jesteście ciekawi, to zapraszam.

Kaligrafia dla dzieci – pierwsze kroki.

Często zdarza się, że na wejściu, zanim się poznamy z grupą w oczach dzieciaków jest strach. Kaligrafia wśród naszych milusińskich dobrze się nie kojarzy. Dlaczego? Bo przepisywanie literek dla przepisywania literek jest dla nich żmudne, nudne, często bolą ręce i do tego dochodzi jeszcze czasami stres przed oceną. No cóż, ja ich rozumiem, więc wiem, że muszę odpowiednio zacząć.

Po pierwsze mówię im o tym, że traktuję ich poważnie, że to nie są warsztaty dla maluszków, tylko podobne warsztaty prowadzimy dla dorosłych. Nie ma słowa o kartach pracy, przepisywaniu, czy odkreślaniu złych literek. Opowiadamy im o naszej pracy, pokazujemy projekty, logotypy, naklejki, zeszyty z ozdobnymi napisami, no i obowiązkowo Alfabety. I tyle wystarczy zazwyczaj, żeby zdobyć ich serca i zaciekawić, a w oczach uczestników można zobaczyć błysk. Dalej idzie już z górki, kiedy zobaczą nasze projekty, już wiedzą że warto, wiedzą po co ćwiczą i wiedzą, że nie będzie nudno!

kaligrafia duze litery

Ćwiczenia kaligrafii dla dzieci.

Później opowiadamy o bogactwie czcionek, próbujemy napisać imię każdego dziecka inaczej i nadal nie ma słowa o ocenach i żmudnym ćwiczeniu. Dodatkowo zaufanie zbudowane, więc można działać dalej. Opowiadamy o doodlach i zachęcamy do pierwszych prób. Tak rozbudzona wyobraźnia zaczyna działać i wiele nie trzeba, żeby dzieci same zaczęły pisać na różne sposoby. Potem przychodzi czas na projekt, wiadomo zdobytą wiedzę najlepiej przetestować w praktyce.

Realizowałyśmy różne opcje, czasami dzieciaki projektują logotypy, czasami robią plakat z fajnym hasłem. Staramy się im doradzić, ale najważniejsze jest stworzenie im przestrzeni, żeby coś zrobiły same. Zaufanie do tego, że mają coś ciekawego do pokazania i nasza ciekawość, co wymyślą. A potem starsze dzieci często same proszą o wskazówki, pytają jak ćwiczyć. Zazwyczaj 1,5 godziny mija szybko i kończymy zajęcia super projektami!

Jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Najlepiej razem! Masz ochotę nauczyć się kaligrafii, zaproś do tego swoje dziecko! Z mojego doświadczenia wynika, że już 10 latki chętnie ćwiczą kaligrafię nowoczesną i są w stanie sobie radzić z brushpenami. Młodsze dzieci (7-9 lat) zazwyczaj najchętniej wybierają opcję pisania po śladzie. Dlaczego? Bo to im po prostu się łatwiej udaje i są w stanie zobaczyć efekt swojej pracy.

kaligrafia ćwiczenia

Dużo chętniej dzieciaki ćwiczą gdy mają stworzyć jakiś konkretny projekt, np. kartkę na urodziny dla przyjaciółki, ozdobny plan tygodnia, przepis na ulubione muffinki. Fajnym ćwiczeniem grafomotorycznym jest łączenie kropek. Oglądnijcie razem nasz filmik z pierwszej lekcji brushletteringu, jeśli Ty masz ochotę ćwiczyć, to jest spora szansa, że twoje dziecko do Ciebie dołączy. Nie musicie się skupiać też na jednym kroju liter! Bawcie się różnymi czcionkami.

Tutaj możesz pobrać jedno z ćwiczeń, którego używamy na waszych warsztatach, spróbujcie je wykonać i dajcie nam znać, jak Wam poszło! Jesteśmy bardzo ciekawe!

Już dzisiaj znajdziecie też poniżej kolejne 2 karty do bruhletteringu, za tydzień opublikujemy ostatnie! Jeśli nie wiesz, jak znaleźć materiały z poprzednich lekcji, napisz do nas na adres gosia@przetworniawspomnien.pl, a my prześlemy Ci materiały!

Powodzenia w ćwiczeniu! Pamiętajcie, że kaligrafia może być super zabawą, nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych!

KARTA PRACY 3

KARTA PRACY 4


Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top