zestaw papierów do akwareli

Jak wybrać papier do akwareli? Oto jest pytanie.

Zastanawiacie się czasem jak wybrać odpowiedni papier do akwareli? Przecież w jednym opisie papieru akwarelowego można znaleźć tyle obcobrzmiących nazw, że może się zakręcić w głowie. Hot pressed, cold pressed, Torchon , grana fina? Heloooooł! O co w tym chodzi? Czy naprawdę trzeba się aż tak w tym wszystkim doktoryzować?! W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Was pytania w zakresie wyboru papieru do akwareli.

Doktorat z akwareli - czy potrzebujesz go, żeby wybrać papier do akwareli?

To zależy, jedni lubią wiedzieć co i dlaczego, inni chcą po prostu malować i techniczne szczegóły mało ich interesują. Każdy może mieć do tego swoje podejście, no ale jednak jakoś ten papier do akwareli trzeba wybrać! W dodatku są papiery na których będzie się malowało trudno, i może być tak dlatego, że papier jest kiepski, ale może być tak również dlatego, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na taki rodzaj papieru ( i wtedy po co się męczyć?!). No dobrze, ale niezależnie od tego, czy jesteście z teamu chcę wiedzieć wszystko co można na ten temat, czy z teamu, powiedzcie mi po prostu co mam kupić, postanowiłyśmy przygotować podręczny słowniczek, który pomoże Wam przebrnąć przez opis techniczny papieru akwarelowego. Poniżej pojęcia, z którymi możecie się spotkać, przetłumaczone z polskiego (albo i nie) „na nasze”, bo my akurat tak najbardziej lubimy, prosto i konkretnie. No to jedziemy z tym koksem.

Hot pressed czy cold pressed? Oto jest pytanie!

W skrócie cold i hot pressed to określenie sposobu produkcji papieru, który wpływa na jego strukturę i to jak się na nim maluje. Tłumacząc wprost – papier cold pressed to papier tłoczony na zimno. Jest znacznie bardziej popularny, między innymi dlatego, że łatwiej się na nim maluje. Tego typu papier zazwyczaj posiada teksturę (jeszcze o tym wspomnimy). Bardziej chłonie wodę i jest przyjazny dla różnych rodzajów akwarelowych wygibasów.

Jego kolega papier typu hot pressed (prasowany na ciepło) w dużym uproszczeniu jest gładki, kolory są na nim jaśniejsze, jest genialnym towarzyszem precyzyjnych pociągnięć pędzla, ale jest bardziej wymagający.

Podsumowując: jeśli zaczynasz swoja przygodę z akwarelą polecamy Ci papier cold pressed.

To w końcu papier czy bawełna do tego malowania?

W opisach papierów do akwareli natkniesz się na informację o bawełnie. Jest tak dlatego, że dzięki temu papier lepiej chłonie wodę, jest wytrzymalszy i lepiej rozprowadza farbę. Im wyższy procent zawartości bawełny, tym papier ma lepsze właściwości, ale też, nie ma co ukrywać jest również droższy. Dlatego na początek przygody akwarelowej sensowną proporcją jest papier który w składzie ma mniej więcej 25% bawełny i 75% celulozy (taki jak na przykład watercolor studio, na którym malujemy już 2 lata). To pozwoli Ci na ćwiczenia bez wyrzutów sumienia i zbędnego obciążania portfela! No i fajnie, bo przecież o to chodzi, żeby mieć radość malowania.

Grana fina, grana grossa? Grana, że co?

No znowu coś skomplikowanego. Się uwzięli Ci artyści. Ale pomyśl, że jak sobie uświadomisz, że twój sielski pejzaż powstał na papierze grana fina, to brzmi już jak coś! Nie ważne o co chodzi. Żartujemy oczywiście!!!

Już Ci tłumaczymy! Są to po prostu uniwersalne oznaczenia, a sprawa jest prosta, bo chodzi o teksturę papieru.

No i tyle. Co wybrać? Kwestia gustu, my malowałyśmy przez długi czas tylko na papierze grana fina i było nam z tym dobrze, ale jeśli Tobie przypadł do gustu jakiś inny papier, to po prostu się go trzymaj. Nie ma tu jedynych słusznych odpowiedzi. Są osoby, które wolą inne struktury. To też zależy od tego co malujesz, czy bardziej na mokro, czy na sucho, duży, czy mały format. Pozwól sobie zadecydować i co ważne, pozwól sobie nawet na to, że nie musisz być konsekwentna w swoim wyborze. Przecież w miarę upływu czasu, z nabieraniem doświadczenia, możesz zmienić zdanie, możesz się przekonać do czegoś, możesz wybrać coś nowego i to nie znaczy, że miesiąc temu jak malowałaś na grana fina, to to było złe. Po prostu tego typu wybory mają to do siebie, że są czasowe, na dzisiaj, na ten stan wiedzy i umiejętności.

No to zostały nam jeszcze cyferki 🙂

Jaką gramaturę papieru akwarelowego wybrać?

Ale nie martw się, nie będziemy tu rozwiązywać skomplikowanych równań. W telegraficznym skrócie, papiery akwarelowe zazwyczaj występują w gramaturze od 200-600 g/m2. No i znowu, jak żyć, co wybrać? Z naszych doświadczeń wynika, że gramatura 300 spokojnie daje radę. Ani za cienka, ani za gruba. Taka po prostu w sam raz. I na sucho pomalujesz i na mokro pociapiesz. Jest po prostu ok!

   Dziś chcemy Was też zaprosić na subiektywny przegląd papierów akwarelowych firmy Fabriano. Opowiedzieć o swoich odczuciach i zaskoczeniach, nie z perspektywy eksperta, ale własnej. Gosi i Madzi. Bo tyle możemy Wam opowiedzieć, to mamy prawdziwe i sprawdzone. Wpadłyśmy jakiś czas temu na taki pomysł, żeby w naszym sklepie wylądował taki zestaw papierów i jak postanowiłyśmy, tak zrobiłyśmy. Dziewczyny w grupie akwarelowej, którą prowadzimy ( i jest tam cudownie, więc i Ciebie zapraszamy, jeśli jeszcze tam nie jesteś) podchwyciły temat i słowo ciałem się stało. Wybrałyśmy zestaw papierów, który można sobie przetestować i same również to właśnie zrobiłyśmy. No bo czytać testy papieru to jedno, ale samemu je przetestować, własnym pędzlem, poczuć strukturę, te wszystkie „bajery” to jest coś! I do tego właśnie Was zachęcamy! Próbujcie same! Sprawdzajcie! Cieszcie się nowymi możliwościami!

Czas na test papierów do akwareli.

Wybrałyśmy  na kandydatów do naszego zestawu 5 rodzajów papieru Fabriano. Na co dzień malujemy właśnie na papierze tej firmy, stąd nasze spore zaufanie. Zwykle w naszych zasobach króluje papier Watercolor Studio z 25% dodatkiem bawełny. To na nim stawiałyśmy pierwsze akwarelowe kroki i do niego mamy osobiście najwięcej odniesień.

Tym razem na tapetę wzięłyśmy pięć papierów:

  • Watercolor 270 g torchon, 25% bawełny
  • Fabriano 5 grana fina 300 g 50% bawełny
  • Fabriano 5 grana grossa 300 g 50% bawełny
  • Artistico grana fina 300g 100% bawełny
  • Watercolor 300 g grana fina, 25% bawełny

Kiedy rozpakowywałyśmy paczkę papierów, obie miałyśmy podobne skojarzenia. Byłyśmy przekonane, że do gustu nie przypadnie nam papier Fabriano 5 grana grossa oraz papier Torchon.

papier do akwareli Watercolor 270 g torchon, 25% bawełn

Testowanie

Zaczęłyśmy nasz teścik właśnie od papieru Torchon. Ma on bardzo gładką powierzchnię, jest delikatniejszy niż nam się wydawało. Podczas malowania bardzo szybko nam wysychał. Za to podczas malowania gałązek dość łatwo nam było zachować gładką linię. Natomiast po wyschnięciu papieru obrazek był bardzo delikatny i mało napigmentowany. Przy malowaniu na mokro dobrze jest zadbać o równomierne namoczenie papieru. W przeciwnym razie tworzy on zacieki.

Papier Fabriano 5 grana fina posiada za to ciekawą ziarnistość. Do malowania na nim potrzeba trochę więcej wody niż zwykle. Linia dzięki ziarnistości ma delikatne wyżłobienia, nie jest całkiem gładka. To może być wada lub zaleta, zależy jaki efekt wolicie.

papier do akwareli Fabriano 5 grana grossa 300 g 50% bawełny

Trzeci papier to Fabriano 5 grana grossa, który wydawał się nam zupełnie niezachęcający przy pierwszym kontakcie, natomiast w trakcie malowania na nim okazało się, że jest to nasze wielkie zaskoczenie. Malowało się na nim bardzo przyjemnie, duża ziarnistość papieru nie przeszkadzała na naszych testowych arkuszach. Trzeba uważać przy malowaniu nim technika mokre na mokre, ponieważ woda łatwo wnika pod taśmę.

papier do akwareli Artistico grana fina 300g 100% bawełny

Papier Artistico to papier 100% bawełny.  Jakiś czas leżał w naszych zasobach i dopiero po jakimś czasie  t udało się go nam poużywać. Pięknie mieszają się w nim kolory i daje bardzo delikatny efekt przenikania się kolorów.  Baaaardzo przyjemny w użyciu, ale rzecz jasna odpowiednio droższy. Uwielbiamy go szczególnie  do malowania techniką mokre na mokre! Wtedy pokazuje wszystkie swoje możliwości!

papier do akwareli Watercolor 300 g grana fina, 25% bawełny

Watercolor Studio to papier, który znamy najlepiej. Jak już wspominałyśmy, to na nim stawiałyśmy pierwsze kroki i z nim nasza znajomość trwa najdłużej. W naszym subiektywnym odczuciu maluje się na nim bardzo miło i udaje nam się zapanować nad kolorami i ilością wody. Do tego nie jest bardzo drogim papierem, więc na początek przygody wystarczy.😊

Wnioski

Jeden wniosek z naszych testów jest pewny. Każdy z papierów wymaga chwili nauczenia się siebie oraz znajdzie zastosowanie w różnych rodzajach obrazków. Pejzaż na papierze Torchon będzie na pewno najbardziej delikatny, jego barwy będą bardzo subtelne, na papierze Artistico kolory będą się pięknie przenikać.  No i najpewniejsze z tego wszystkiego jest to, że warto spróbować samemu!

 

 
Nieustannie zapraszamy Was do dołączenia do naszej grupy Akwarele od podstaw, gdzie dzielimy się wiedzą i sukcesami! 🙂

2 thoughts on “Jak wybrać papier do akwareli? Oto jest pytanie.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top