urban sketching doors

Urban Sketching – 5 pierwszych kroków

urban sketching doors

Witajcie kochani!

Dziś chciałam Was zaprosić do mojego świata podróży, wspomnień i Urban Sketchingu. Świat małych kroczków do dokumentowania rzeczywistości.

W moim życiu dość często miałam okazję podróżować, bo mój mąż jest wielkim fanem zwiedzania pięknego świata, a ja chętnie poznaję nowych ludzi i odwiedzam nowe zakątki. Jak już po lekturze bloga wiecie, często w podróży robię swoje zapiski, by potem, po uzupełnieniu zdjęciami mieć solidną porcję wspomnień.

Baltics

URBAN SKETCHING - moje początki

Kiedy rozpoczęła się moja przygoda z akwarelami, wewnętrznie czułam, że chciałabym trochę malowania przenieść do moich Travel Journali. Nie wiedziałam za bardzo jak się do tego zabrać, bo moje pierwsze prace niespecjalnie odzwierciedlały malowaną rzeczywistość 😉 Nie poddawałam się jednak! Postanowiłam potrenować szkicowanie i malowanie, a teraz chciałam przekazać Wam kilka moich rad 😉

urban sketching drzwi


URBAN SKETCHING - moje porady dla początkujących

Po pierwsze zawsze warto próbować. Każda próba szkicowania i malowania przybliża nas do celu. Celem może być uzupełnienie albumu czy pamiętnika, a może powieszenie czegoś własnoręcznie namalowanego na ścianie albo obdarowanie kogoś bliskiego.

 

urban sketching akwarela drzwi

Moje pierwsze próby zaczęłam od malowania drzwi. Nasz piękny Gdańsk jest wręcz kopalnią cudownych drzwi do malowania, więc jak już się tam pojawiłam, to wróciłam z taką ilością zdjęć, że mogłabym się zająć malowaniem ich przez najbliższe miesiące. I tu mam dla Was kilka wskazówek:

  1. Ciężko jest oddać zastaną rzeczywistość i stworzyć coś na kształt zdjęcia, więc starajcie się swoje obrazki upraszczać. Upraszczanie to dla mnie podstawa udanego urban sketchingu. Może za jakiś czas zmienię zdanie, ale na chwilę obecną widzę wielki sens w upraszczaniu i malowaniu tak jak umiem
  2.  Po drugie Wasze obrazki nie muszą być realistyczne. Jeśli drzwi (albo kamienica) mają kolor różowy, a ten wychodzi Wam na obrazku źle, zmieńcie kolor 😉 To Wasza wersja świata, nie musi być ona taka jak w rzeczywistości 🙂
  3. Po trzecie nie wpadnijcie w pułapkę dokładności. Wpadłam w nią już wielokrotnie i niestety jest to ślepy zaułek.
  4. Za to kluczowym wydaje mi się zrozumienie cieni. Sama ciągle się ich uczę i solidna dawka wiedzy o cieniach obiektów z powodzeniem stosowałam już od dawna na przykład w Photoshopie podczas tworzenia digiscrapów, natomiast w akwareli nie zawsze mi to wychodzi. Cienie potrafią podkreślić trójwymiarowość malowanego obiektu, ale wymagają większego pochylenia się nad tematem.
  5. Ostatnia rada – grubość linii ma znaczenie, zwłaszcza, jak się tworzy małe obrazki, takie jak ja. Im cieńsza linia tym obrazek delikatniejszy.
Urban sketching drzwi
Travel Journal z Cypru
Travel journal z Cypru

Uważam, że ciągle jestem gdzieś na początku mojej drogi związanej z urban sketchingiem. Chciałabym być ze swoimi umiejętnościami dalej, tam, gdzie moja guru Anastasia Novikova, której lekcja na Skillshare i jej finalny efekt powaliły mnie z nóg. Wiem jednak, że to wymaga wielu godzin ćwiczeń. 

Ale i tak widzę postęp między moim pierwszym obrazkiem a ostatnim 😉  I ciągle nie wiem, gdzie będę za pół roku 🙂

Udanego malowania!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top