urban sketching wroclaw

Kolory urban sketchingu – Caput Mortuum


urban sketching

Moje ulubione kolory urban sketchingu

Dziś zapraszam Was na krótki przegląd możliwości koloru Caput Mortuum. Jest to jeden z moich ulubionych kolorów. Z jednej strony dlatego, że ostatnio w swojej przygodzie akwarelowej bardziej siedzę w urban sketchingu. A tam ten kolor to jest jednym z najczęściej przeze mnie używanych. A z drugiej – daje on bardzo szeroką gamę możliwości mieszania z innymi barwami z paletki. Jest to kolor z wieloma możliwościami, toteż chętnie do niego sięgam.


urban sketching

Caput mortuum to z łaciny martwa głowa. W alchemii natomiast oznaczał pozostałość po procesie destylacji albo sublimacji jakiejś substancji. Jakąś resztkę, coś bez wartości. Jeśli zaś chodzi o kolor, to jest to czerwony pigment mineralny, tlenek żelaza otrzymywany poprzez prażenie siarczanu żelaza.

Kolor ten w mojej paletce zagościł w lipcu tego roku. Od tamtego czasu stał się często używany przeze mnie zwłaszcza podczas projektu lipcownik. Tak w czystej postaci jak i w mieszankach.


urban sketching

Kolory urban sketchingu – Potters Pink

Caput Mortuum mieszam często z kolorem Potters Pink. Dostaję wtedy jasny, delikatny róż zgaszony właśnie kolorem Caput Mortuum. Nie jest to róż kwiatowy, tylko taki widywany na budynkach. Takim kolorem z powodzeniem mogłabym malować niektóre zabudowania w Maroku bądź Indiach. Pałac Hawa Mahal w Jaipurze to właśnie taka mieszanka o różnej intensywności barwy. Albo kamienica we Wrocławiu (Rynek 59-60).


urban sketching wroclaw

Venetian Red

Innym często używanym przeze mnie połączeniem jest Caput Mortuum z Venetian Red. Venetian Red jest ciepłą barwą i to połączenie ociepla malowaną przeze mnie architekturę. Takie właśnie połączenie kolorów wybrałam do namalowania we Wrocławiu budynku stojącego w bezpośrednim sąsiedztwie Bramy Kluskowej.


urban sketching wroclaw

Madder Lake Red Light

Z kolei Caput Mortuum z kolorem Madder Lake Red Light daje podobny efekt, czasem używam na jednej paletce różnych mieszanek i te dwa, Caput Mortuum z Venetian Red oraz Caput Mortuum z Madder Lake Red Light często u mnie lądują w tej samej pracy. Delikatny podkład i potem kolejne warstwy wylądowały na oknie wrocławskiego Ratusza.


urban sketching wroclaw

Quinacridone Red i Payne’s Grey

Czasami potrzebuję bardziej różowego odcienia swojej mieszanki. Wtedy sięgam po Quinacridone Red, który w połączeniu z Caput Mortuum jest jeszcze inną, ciekawą wersją różu. Tej mieszanki używałam na przykład podczas projektu lipcownik, próbując uprościć Pałac im. Jerzmanowskich. Tutaj też skorzystałam z mieszanki Caput Mortuum z Payne’s Grey.


urban sketching krakow

Kolory urban sketchingu Sepia

Jeśli natomiast potrzebują bardziej brązowego odcienia, który przyda się w urban sketchingu, to polecam Caput Mortuum z Sepią. Używany wielokrotnie podczas malowania Wrocławia 😊 Często mieszałam te wszystkie powyżej zaprezentowane połączenia tak w Ratuszu czy w widoku na Ostrów Tumski.


urban sketching wroclaw


urban sketching wroclaw

Moje kolory urban sketchingu
Na koniec zostawiam Was z moim próbnikiem połączeń kolorów których ja używam często w urban sketchingu. Jeśli macie swoje ulubione połączenia, których nie wymieniłam powyżej, to podzielcie się w komentarzu nimi 😊 Chętnie przetestuję 😊


urban sketching kolory

3 thoughts on “Kolory urban sketchingu – Caput Mortuum”

  1. Bardzo lubię Caput Mortum. W swojej palecie mam również Sepię, Payne,s Grey oraz Potters Pink. Dzięki temu tekstowi odkryłam możliwości tych kolorów w mieszankach. Dzięki.

  2. Bardzo przydatne wpisy, właśnie odkryłam stronę i będę czytać dalej z ciekawością

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top