Marakesz_tajine

Fototipy

Wnętrze_travel_journal_Delhi

 

Przed swoja podróżą do Amsterdamu Gosia poprosiła mnie o szybkie fototipy dla podróznika. 

Postanowiłam zebrać i dla Was klika porad, które przydadzą się jeśli chcecie zachować jak najwięcej wspomnień z podróży w jak najlepszym wydaniu 🙂

Na temat fotografii możemy oczywiście rozmawiać godzinami. Prawdopodobnie nawet weekendowy kurs nie wyczerpałby tematy, ale od czegoś trzeba zacząć. Łapcie więc garść porad i inspiracji do fotografowania w podróży!

 

RÓB ZDJĘCIA!

 

Po pierwsze nie obawiajcie się robić zdjęć, pamiętajcie, to nie sprzęt robi zdjęcia tylko człowiek. Nawet przy niedostatkach sprzętowych można zrobić ciekawą relację z podróży.

Dla mnie ważne jest ujmowanie detali i podczas każdej wycieczki prócz zdjęć widoków, które zapadają w pamięć, staram się szukać detali tej całości.

 

 

ZADBAJ O POZYCJĘ!

 

Czasem zmiana pozycji naszego poziomu wzroku na niższy daje zaskakujący efekt. Pierwsze zdjęcie z poziomu oczu, drugie po przyklęknięciu.

 

 

 

JEDZENIE TO ŚWIETNY MODEL!

 

Podczas podróży nie zapominajcie o zdjęciach jedzenia 🙂 Ja lubię zdjęcia pod kątem i takie też robię 🙂

 

 

 

 

 

ZEJDŹ Z GŁÓWNEJ TRASY!

 

Podczas spaceru warto odwrócić wzrok od głównego widoku, bo czasem trafiają się takie perełki, jak ten chłopiec w oknie w Marakeszu.

 

 

 

 

ZDJĘCIA NOCĄ!

 

 

Podczas podróży z pewnością będziecie chcieli zrobić zdjęcia nocne. Tutaj automatyka telefonu czy aparatu dostosowuje czas i przysłonę, co przy złych warunkach oświetleniowych skutkuje długim czasem naświetlania, a to z kolei prowadzi do rozmazanych, poruszonych zdjęć. Warto wtedy znaleźć sobie „statyw” i to nie taki noszony na plecach, tylko taki, który na miejscu już jest – czyli jakąś barierkę, murek. Stawiamy wtedy aparat albo podpieramy na sztywnych łokciach komórkę i robimy zdjęcie. Poniżej Gdańsk i zdjęcie bez statywu.

 

 

 

PORTRETY!

 

Jak już jesteśmy przy trudnych warunkach oświetleniowych, to w przypadku portretu starajmy się szukać źródła światła – latarni i ustawić się tak, by fotografowana osoba (mąż, dziecko) miało twarz ładnie doświetloną latarnią. Albo doświetlamy się komórką, tak jak zrobiliśmy to na Wieży Eiffla w Paryżu.

 

 

Mam nadzieję, że kilka wskazówek pomoże Wam w chwytaniu chwil aparatem bądź komórką 🙂

Jeśli chcecie wiedzieć więcej – dajcie znać! Przygotuję kolejną garść fotofraficznych porad!

 

Magda

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top